Odzyskiwanie danych z dysku

  • Odzyskiwanie po formacie
  • Odzyskiwanie po skasowaniu
  • Odzyskiwanie po upadku
  • Odzyskiwanie po zalaniu
  • Odzyskiwanie po przepieciu
  • Odzyskiwanie po wirusie
  • Odzyskiwanie po reinstalacji

Odzyskamy twoje dane w kazdym przypadku ich utraty na twoim dysku twardym

16 lat doświadczenia w branży odzyskiwania danych z dysku daje nam czołową pozycje liderów tej branży. Tworzenie własnych rozwiązań sprzętowych, oprogramowania pomaga nam rozwiązywać przypadki z jakimi inne firmy sobie nie radzą. Certyfikaty bezpieczeństwa danych oraz specjalnie skonstruowane protokoły zabezpieczeń i poufności dają gwarancje pewnej i solidnej współpracy.

Używamy najnowocześniejszych technologii

Komora Laminarna pomieszczenie CLASS100
Urządzenia analizy danych systemów operacyjnych
Narzędzia do wymiany głowic i silników
16 -letnie doświadczenie w branży odzysku danych

Ponizej typowe uszkodzenia dyskow twardych

Uszkodzenia logiczne

dotyczy wszyskiego oprocz szyfrowania
od 300
  • skasowanie
  • sformatowanie
  • działanie wirusa
Najczęstsze

Uszkodzenia elektroniki

nie dotyczy strefy serwisowej
od 500
  • uszkodzony ROM
  • uszkodzony firmware
  • uszkodzony mostek USB

Uszkodzenia mechaniczne

nie dotyczy szyfrowanych dyskow
od 1200
  • uszkodzenie SA
  • uszkodzenie głowic
  • uszkodzenie silnika

z przyjemnością prezentujemy

Nasza skuteczność

1 %
logika
1 %
elektronika
1 %
Mechanika

Dyski twarde jak wszystkie nośniki ulegają uszkodzeniom. Do najczęstszych uszkodzeń dochodzi w skutek błędu użytkownika są to przypadki skasowania danych, sformatowania bądź przypadkowego zarażenia komputera wirusem. Odzyskiwanie danych po skasowaniu jest procesem dającym prawie pewność odzyskania jeśli działania zmierzające do odzyskiwania danych po skasowaniu zostaną natychmiast podjęte. Niestety jednak brak świadomości szybkiej potrzeby tych działań doprowadza do tego, ze niewiele daje się odzyskać gdyż zostają w międzyczasie nadpisane innymi danymi. Odzyskiwanie danych po formacie dysku jest prostsze o ile na sformatowanym dysku nie zostanie nagrana żadna informacja. Po wgraniu jakichkolwiek danych proces przywrócenia dostępu do poprzednich danych zostaje mocno utrudniony. Sytuacja z odzyskiem danych po reinstalacji systemu jest najtrudniejsza. O ile dane krytyczne dla użytkownika nie znajdują się na innej partycji, którą Windows nie nadpisał w trakcie reinstalacji to w zasadzie proces odzyskiwania danych nie daje szans na przywrócenie do nich dostępu.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD jest od jakiegoś czasu najcięższym wyzwaniem z gatunku odzyskiwania danych z dysków twardych. Do uszkodzenia dysku dochodzi przy jakiejkolwiek różnicy potencjałów. Może być to zasilacz lub zwarcie na płycie głównej komputera. Jednak do najczęstszych przypadków utraty danych dochodzi przez awarie oprogramowania mikro-kontrolera.

Odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego to nic innego jak odzysk danych z dysku. Jedyna różnica polega na tym, ze dysk zewnętrzny podłączany jest za pomocą złącza USB. Dyski zewnętrzne zbudowane są jak normalne dyski gdzie pomiędzy wyjściem SATA dysku a komputerem jest włączony jako dodatkowy element elektroniczny mostek USB tłumaczący polecenia SATA na USB. Zdarza się często w małych dyskach przenośnych, ze taki mostek jest zintegrowany z elektronika dysku i wtedy podnosi to skale problemu związanego z dostępem do dysku i odzyskaniem danych.

Warto wiedzieć

odzyskiwanie danych z dysku po formacie lub skasowaniu

Zastanawiające jest, jeśli technologia oprogramowania do odzyskiwania danych jest tak łatwo dostępna, to dlaczego przytłaczająca większość z nas nie wie, że jest to możliwe?

Wszyscy bardzo przyzwyczailiśmy się do Kosza systemu Windows, gdzie można przenosić pliki, których już nie potrzebujesz, ale możesz je wydobyć przed opróżnieniem kosza. Wiele osób nadal nie zdaje sobie sprawy, że dzięki odzyskiwaniu danych, nawet po opróżnieniu Kosza, wciąż istnieje możliwość odzyskania plików.

technik-odzyskiwania-danych
laboratorium-odzyskiwania-danych

Odzyskiwanie danych po uszkodzeniu mechanicznym

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że po uszkodzeniu mechanicznym dysku, żadne oprogramowanie nie odzyska danych a próby podłączania dysku w nadziei, ze zaskoczy i odda dane są nierealne. Bez odpowiedniego laboratorium nie da się dokonać transplantacji organów ze sprawnego do uszkodzonego dysku. 

Co się zatem dzieje z dyskiem, że określamy jego stan jako uszkodzenie mechaniczne. Upadek, uderzenie, przegrzanie czy zalanie to najczęstsze przyczyny tego określenia. Jakie zatem mamy opcje by odzyskać dane po takim uszkodzeniu mechanicznym. W dysku takim najczęściej dochodzi do utraty kontaktu z powierzchnią nośnika, na której znajdują się  dane. Głowica zostaje urwana lub pogięta w skutek ogromnych sił napędzających silnik jak też może dojść do zaparkowania jej na powierzchni i w dyskach laptopowych nawet do przyklejenia ich do powierzchni. Wtedy dysk wydaje odgłosy buczenia bądź chrobotania i konieczna będzie wymiana takich głowic na nowe by odczytać dane.Jeszcze innym przypadkiem wiąźącym się z odzyskiwaniem po uszkodzeniu mechanicznym jest zatarcie silnika. Jest to najcięższe gatunkowo uszkodzenie ponieważ musimy wymienić silnik.

Bywa także, że awaria prądu (zasilania) doprowadza do nagłego wyłączenia dysku i taki dysk zwłaszcza nie wentylowany potrafi również sie zatrzeć. Inny jeszcze przypadek awarii doprowadzający do określenia „nastąpiła awaria mechaniczna dysku” to nic innego jak przepięcie. Nagły skok napięcia może doprowadzić do spalenia całego komputera. W dysku takie przepięcie najczęściej uszkadza elektronike zewnętrzną dysku a zaraz potem układ elektroniczny przedwzmaczniacza głowic. Ten przedwzmacniacz jest wmontowany na ramieniu głowic byodległość od głowic do wzmacniacza była jak najkrótsza i nie było jakiś dodatkowych zakłóceń. Wtedy równiez trzeba wymienic ramię z głowicami i wzmacniaczen nasprawne, pamiętajac by zachowac jak najwiekszą zgodność głowic, ponieważ w innym przypadku będzie to syzyfowa praca.

Laboratorium

Uszkodzenie Mechaniczne
Dysku

W większości przypadków uszkodzenie mechaniczne dysku objawia się stukotem głowicy. Dyski najczęściej używane w chwili obecnej na rynku to Seagate i Western Digital zwany jako Wdek W dyskach Seagate stukot ten jest cykliczny natomiast w dyskach WD następują trzy stuki i dysk się wyłącza.

Poniżej mamy dysk Seagate po uszkodzeniu mechanicznym, gdzie głowice wyryły w powierzchni talerzy bruzdy. Zdarz się nawet odcięcie talerzy gdy dysk długo chodzi. W takich sytuacjach brak jest możliwości odzyskania danych z dysku.

Jeśli dysk rozkręcany jest w komorze laminarnej trzeba to robić w specjalnych rękawiczkach by nie dotknąć powierzchni talerzy, Zabrudzenie talerzy poprzez dotknięcie palcem generuje szereg dodatkowych zabiegów czyszczących by nie zanieczyścić nowej głowicy, którą będziemy wyczytywać dane z uszkodzonego dysku.

Przed rozkręceniem dysku warto zastanowić się jaką wiedzę posiadamy w zakresie odzyskiwania danych z dysków po uszkodzeniu mechanicznym. Po rozkwicie usług odzyskiwania danych z dysku rozkwitły firmy zajmujące się sprzedażą nośników służących jako dawcy do procesu odzyskiwania. Te dyski na rynku jeśli jest ich mało (chodzą po cenach przewyższających cenę samej usługi) 

ponieważ muszą mieć taki sam model i inne oznaczenia, dzięki którym będą się nadawały do procesu odzyskiwania danych. Dyski są produkowane w krótkich seriach i na rynku coraz mniej jest takich dysków dawców. Ważność danych przy utracie ma dla ludzi różna cenę stąd niektórzy są skłonni dużo zapłacić za taki dysk.

Przewiń do góry