Odzyskiwanie Danych Z Macierzy RAID

zapoznaj się z informacją dotycząca twojego przypadku

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0 to ustalenie możliwości odzyskania danych jednego z dwóch dysków macierzy RAID 0. Zwykle po awarii takiego zestawu dysków jeden z dysków jest sprawny, chociaż bywają rzadkie przypadki uszkodzenia obydwóch. Do odbudowy macierzy potrzebujemy przestrzeni adresowych dwóch dysków gdyż fragmenty danych układają się naprzemiennie. Macierz składającą się z 2 dysków 500 Gb w sumie posiada 1 Tb pojemności. Każda macierz raid 0 ma ustalany automatycznie lub ręcznie tzw. stripe-block mówi on nam co ile sektorów zmienia się naprzemiennie zapis na dysku. Tak wiec po zrobieniu obrazu uszkodzonego dysku podłączamy go wspólnie do oprogramowania, dzięki któremu będziemy mogli złączyć wirtualnie te dyski razem w jeden dysk ustawiając stripe-block oraz odtworzyć zapisy tablicy alokacji by odkrył się nam dysk zawierający wszystkie katalogi.

Odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1 to nic innego jak odzyskiwanie danych z dysku. Macierz RAID 1 to inaczej odwzorowanie danych pierwszego dysku na drugim. Z pierwszego dysku zwykle startuje nasz system operacyjny jednak gdy on dozna jakiś uszkodzeń (np. pojawia się uszkodzone sektory) zostaje odłączony i jego miejsce zajmuje dysk nr 2. Jeśli dochodzi do awarii takiej konfiguracji (gdzie dysk nr 1 jest jeszcze żywy i można na niego się dostać by ustalić datę ostatniego dostępu do plików) to wiemy, który dysk jest przeznaczony do prac nad odzyskiwaniem danych (z reguły przy takiej awarii dysk nr 2 jest niedostępny). Najgorszy scenariusz to taki gdzie pierwszy się uszkodził dysk nr 1 i jego uszkodzenie nie pozwala na dostęp do zawartości by sprawdzić ostatnia datę dostępu, komputer pracował jakiś czasz na dysku nr 2 i on również po uszkodzeniu nie pozwala na dostęp do zawartości wtedy trzeba zdecydować który nośnik należy zrobić jako pierwszy by trafić na aktualne dane. Wiadomo, ze prace z mechanika dysku są drogie więc trafienie we właściwy zaoszczędzi połowę ceny za odzyskiwanie danych z macierzy RAID 1. Ktoś mógłby powiedzieć “zawsze zaczynajmy od drugiego dysku” ale to nie do końca właściwe podejście. Szanse na to, ze to będzie drugi dysk są takie same z pierwszym. Dlaczego? Awaria zdarza się statystycznie tak samo dla Dysku nr 1 jak i Dysku nr 2. Kiedy dysk nr 2 uszkodzi się pierwszy też nie będziemy wiedzieć jeśli uszkodzi się w sposób nie dający dostępu do danych.

Najbardziej zaawansowana a zarazem w miarę szybka i niezawodna macierz. Dane na niej są rozłożone na wszystkich dyskach co przy jej zaprojektowaniu pozwala na utratę losowo wybranego dysku, a i tak będzie dostęp do danych. Będzie od dużo wolniejszy i raid będzie w trybie zdegradowanych co wymaga dołożenia do niej nowego dysku i macierz automatycznie się odbuduje. I takie są założenia jej pracy, jednak z doświadczenia wygląda to trochę inaczej. Nie polecamy wstawiać dysku by macierz mogła się odbudować tylko skopiować posektorowo pozostałe 2 dyski (jeśli jest to macierz składająca się z 3-ch dysków i dopiero wtedy zapuścić proces odbudowy. Bywa tak, że w trakcie procesu tzw. re-building dojdzie do restartu serwera czy awarii jednego z pozostałych dysków i odzyskanie danych po takich zabiegach jest albo bardzo kosztowne albo niemożliwe. Mając zabezpieczone kopie to nawet jeśli trafi się na fachowca co dużo naobiecuje a potem rozłoży ręce i będzie szukał wymówek tak niewiarygodnie niemożliwych że jeszcze wmówi wam, że takiego pech to on nie widział w życiu i to się prawie nie zdarza to mając te kopie można je skopiować na nowe nośniki i dać innemu fachowcowi bez ryzyka zaniedbania i utraty danych z jego strony jak to się niestety nierzadko zdarza gdy po nich klienci trafiają do nas. Jeśli po awarii dyski dotrą do naszego laboratorium to mamy prawie 100% gwarancje, że dane da się odzyskać. Jeśli natomiast zaczną być podejmowane jakiekolwiek próby uzyskania dostępu do danych to nie gwarantujemy poziomu skuteczności. Nieraz te zabiegi (nazywane przez nas grzebaniem) mogą doprowadzić do bezpowrotnej utraty danych.

Odzyskiwanie danych po awarii macierzy RAID 6  przypomina sytuację z odzyskiwaniem danych z macierzy RAID 5 z tą jednak różnica, ze w macierzy RAID 6 mogą uszkodzić się 2 dyski i macierz dalej będzie pracować (oczywiście w trybie zdegradowanym). Wszystkie uwagi dotyczące Odzyskiwania danych z macierzy RAID 5 spokojnie można odnieść do macierzy RAID 6

Odzyskiwanie danych z raid 10 to przede wszystkim ustalenie, które dyski pracują z którymi w określonej konfiguracji. Konfiguracja RAID 10 to są dwa razy po dwa dyski połączone w RAID 0 i te dwie połówki razem pracują w tzw. lustrze czyli RAID 1. Zatem można przeczytać powyżej jak się ma sprawa z możliwościami odzyskania danych w RAID 0 i RAID 1 i będziemy mieli wiedzę co można zrobić z awarią macierzy RAID 10

Analiza macierzy RAID jest płatna z wyjątkiem RAID 1, gdyż są to 2 nośniki o tej samej zawartości i można potraktować to jako 2 zlecenia.

serwerownia

Usługi, które oferujemy

Odzyskiwanie danych z RAID

Odzyskujemy dane bez wzgledu na zainstalowany system operacyjny.

Odzyskiwanie danych z NAS

Odzyskujemy dane z dysków sieciowych NAS w każdej konfiguracji macierzy RAID

Odzyskiwanie Danych z VM

Odzyskujemy dane z wirtualnych maszyn pracujacych na macierzach RAID

Surgical Implants

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit ullamco

skuteczność odzyskiwania danych z macierzy raid

1 %
awarie sprzętowe

awarie serwerów, płyt głównych, kontrolerów dyskowych

1 %
uszkodzenia logiczne

uszkodzenia sektorów dysków, systemów plików, wirusy

1 %
awarie dyskow

przegrzanie dysków, zatarcie silnika, awarie głowic, przepięcia

EKONOMICZNA

dotyczy pojedynczego nośnika w macierzy
100
  • oferta cenowa w ciągu 1-2 dni pracujących
  • brak listy plików po rekonstrukcji systemu
  • podejmowanie działań odzyskiwania po analizie
Najczęstsze

BIZNES

dotyczy pojedynczego nośnika w macierzy
400
  • oferta cenowa w ciągu 1-4 dni pracujących
  • lista plików po rekonstrukcji systemu
  • Odzyskiwanie danych w trakcie analizy

NAJWYŻSZY PRIORYTET

dotyczy pojedynczego nośnika w macierzy
800
  • 0-1 dni w tybie 24x7
  • lista plików po rekonstrukcji systemu
  • Odzyskiwanie danych w trakcie analizy

Typy uszkodzeń mechanicznych macierzy

Typy uszkodzeń logicznych macierzy

Wybrane opinie o usłudze odzyskiwania danych z macierzy RAID

"wybraliśmy firmę ponieważ sprawdziliśmy poziom bezpieczeństwa naszych danych oraz na ogromne doświadczenie w branży. Wszystko odbyło się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, dziękujemy za pełen profesjonalizm i odzyskane dane z macierzy raid 5"
Adam.
Współpracujemy z firma Datuum ponad 5 lat. Oto kolejny przypadek utraty danych jednego z naszych największych klientów zakończony został sukcesem chociaż byliśmy przekonani, ze po tak rozległych obrażeniach dysków nie da się już nic zrobić.
Marta J.
Najdłuższy czasowo przypadek odzyskiwania danych z macierzy NAS firmy Lacie został w 100% wykonany. Jestem znanym Włoskim fotografem przeszedłem gehennę z Włoskimi i Niemieckimi firmami, gdzie wszystkie stwierdziły, że się nie da odzyskać. Jak widać da się i wielkie ogromne podziękowania.
Ricardo

Szukasz pomocy?
Zadzwoń do specjalistów:

+48 727-690-690

W rozmowie telefonicznej przybliżymy państwu informacje o możliwościach odzyskania danych w państwa przypadku. Specjaliści pod tym tel. zajmują się głównie macierzami.

Przewiń do góry